Do Česka se vrátil „Bílý mauricius“…v dřevěné verzi
Bílý mauricius? Nadpis berte do určité míry s nadhledem. Ale je dobré si uvědomit, že i mezi historickým nábytkem se občas objeví vzácný exemplář, který Vás nadchne historickou hodnotou a především i svojí jedinečností.
O co se to zde vlastně jedná? ….. Co se skrývá pod tímto názvem? Je to dětská kolébka z ohýbaného dřeva. Jedná se o artefakt muzejní podstaty. Kolébka byla vyrobena v jedné ze čtyř továren, pravděpodobně na Moravě ve Vsetíně roku 1885 v rodinné firmě Jacob & Josef Kohn. Byla to 2. největší firma na trhu s výrobou nábytku z ohýbaného dřeva, hned po největší firmě G.Thonet. Rodina pocházela původně z Veselí nad Moravou, a vlastnili firmu na výrobu sirek v Opavě, kterou následně prodali firmě SOLO Sušice. V dobovém firemním katalogu lze kolébku najít pod číslem 1 – přesněji 1571.
Kolébku jsme zakoupili ve Francii, kde nás místní obchodník pan Guillot (www.Volutes 1900.com) utvrdil o výjimečnosti tohoto artefaktu a že tento model nikdy dříve do prodeje nezískal.
Podle katalogu existují ještě dva podobné modely, vycházející z tohoto nejbohatěji zdobeného modelu a to pod čísly 1572 a 1573, ale vždy v jednodušší verzi. Naše společné pátrání poodhalilo, že tento model kolébky číslo 1, jsme našli ještě v pěti kusech. Pravděpodobně byla kolébka vyrobena ve více kusech, ale o tom nejsou zatím žádné podložené informace.
1. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1878 – Muzeum NGV v Austrálii, Melbourne.
2. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1878 – Muzeum MAAS v Austrálii, Sydney
3. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1885 – Muzeum MET v USA, New York.
4. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, rok neznáme – soukromý sběratel v USA.
5. Kolébka, katalogové číslo Nr: 1571, cca 1885 – Muzeum Orsay ve Francii, Paříž. ?
6. Kolébka, katalogové číslo Nr:1571, cca 1885 – Muzeum nábytku, Česká republika.
Tento kouzelný exemplář jsme zakoupili ve velice zachovalém stavu, Pouze malou chybou na kráse je dvojitý nátěr bílou barvou. Sonda pod povrchovou úpravu naznačuje absenci moření a následný nános šelakové politury…. Z toho vyplývá, že se může pravděpodobně jednat o originální bílou barvu. A i kdyby tomu tak nebylo, tento stav ponecháme, i na vzdory pobouření jiných odborníků, a to zcela záměrně, aby tak byla pouhou, jedinou, bílou kolébkou na světě, tohoto typu.
Přidali jsme tak do našeho českého bohatství další raritu, tak jak tomu bylo v jiném sběratelském oboru v roce 2016, kdy neznámý soukromý investor vydražil obálku s červeným a modrým mauriciusem… a po půl roce další obálku s dvěmi červenými mauriciusi.
Při pohledu na kolébku se všem vybaví známé rčení o zlatých českých ručičkách a my jsme velmi šťastní, že můžeme takový kousek krásy opečovávat. Naším cílem je vrátit do ČR více vzácných exponátů a tím i podpořit cestovní ruch za kulturou a historií naší země.
Abychom podpořili získávání dalších ,,mauriciu ze dřeva“ spouštíme program……..
Strážci krásné historie
Rádi uvítáme Vaše zapojení, i dalších příznivců a spřátelených firem. Takto darovanou energii chceme co nejlépe vracet a nabízet milovníkům historického nábytku stále něco navíc.
09.11. 2017
Napsat komentář